Protokół nr 2/04 Powiatowej Rady Zatrudnienia w Janowie Lubelskim z dnia 21 kwietnia 2004 roku
Proponowany porządek obrad:
  1. Zatwierdzenie proponowanego porządku obrad.
  2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej Rady.
  3. Przedstawienie ogólnej sytuacji na lokalnym rynku pracy (referuje Kierownik PUP).
  4. Przedstawienie ogólnej sytuacji dotyczącej działalności PCPR ( ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb związanych z utworzeniem placówki opiekuńczo- wychowawczej w Janowie Lubelskim.
  5. Wydanie opinii w sprawach;
    1. Podziału środków z Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.
    2. Dotyczących kierunków szkoleń i przekwalifikowań na rok 2004.
  6. Sprawy różne, interpelacje, zapytania, wolne wnioski, dyskusja.
  7. Zamknięcie obrad.
W posiedzeniu udział wzięli:
  • Przewodniczący inż. Bolesław Gzik
  • Członkowie Powiatowej Rady Zatrudnienia – 7 osób
  • Kierownik i Zastępca Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy
  • Zaproszeni goście
  • Obsługa Rady

Ad. 1
Na wstępie Starosta Janowski Bolesław Gzik przywitał członków rady, przedstawicieli Powiatowego Urzędu Pracy i zaproszonych gości. Stwierdził, że jest wymagane quorum do podejmowania prawomocnych decyzji i uchwał.
Minutą ciszy uczcił wraz z zebranymi na posiedzeniu, pamięć zmarłego radnego pana Zdzisława Wiechnika.
Następnie przedstawił porządek posiedzenia, który został przez radę jednogłośnie przyjęty.

Ad. 2
Przewodniczący przedstawił protokół z poprzedniej Powiatowej Rady Zatrudnienia, który w głosowaniu jawnym rada jednogłośnie przyjęła.

Ad. 3
Informację sygnalną o lokalnym rynku pracy przedstawił Kierownik PUP pan Tomasz Kaproń. Materiał merytoryczny stanowi załącznik nr 1 do niniejszego protokółu. Kierownik omówił sytuację na rynku pracy w Polsce, województwie lubelskim i w powiecie janowskim. Wg stanu na dzień 31 marca 2004 r. w powiecie janowskim było zarejestrowanych 4111osób, w tym 1826 kobiet osób, natomiast na koniec lutego br. zarejestrowanych było 66 osób więcej, w tym 37 kobiet. W miesiącu marcu w naszym urzędzie zarejestrowało się 227 osób, zaś wyrejestrowało się 293. Z liczby tej w wyniku podjęcia pracy wyrejestrowano 119 osób, w tym: - 66 podjęło pracę niesubsydiowaną, 53 pracę subsydiowaną , 1osoba podjęła działalność gospodarczą. W miesiącu marcu staż i szkolenie podjęło 106 osób, w wyniku niegotowości do podjęcia pracy wyrejetrowano 68 osób.
Następnie pan Kierownik PUP przedstawił sytuację bezrobotnych absolwentów (zał. nr 5). W naszym powiecie, w 2003 r., zarejestrowanych było 713 absolwentów, tj. o 73 więcej niż w 2002r. Pracę podjęły 134 osoby, w tym prace interwencyjne 18 osób, 5 osób roboty publiczne i 30 na miejsce pracy dla absolwenta. Na staże zostało skierowanych 242 osoby, na szkolenia 29 osób.

Ad. 4
Pani Kierownik PCPR Anna Śmit omówiła zadania jakie wykonuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Jednym z zadań jest zapewnienie opieki dzieciom pozbawionym opieki rodzicom. Od 01.01.2004r. obowiązek finansowy powiatu za dzieci w placówkach poza powiatem wyniósł w granicach 1300 – 2600 zł. miesięcznie na jedno dziecko. Obecnie mamy 27 dzieci w takich placówkach. Zarząd Powiatu chciałby stworzyć taką placówkę na naszym terenie, gdzie zatrudnionoby 13 osób (wychowawcy, opiekunki, pomoc). Pragniemy uruchomić taką placówkę od 01 września br., aby niektóre dzieci mogły uczęszczać do szkoły w naszym powiecie.Tyle ogólnej informacji, czy są jakieś pytania?

  • Pan Wójt Piech chciałby wiedzieć: jaki budynek będzie przeznaczony na siedzibę tej placówki?
Odpowiedź Starosty:
  • budynek po II oddziale wewnętrznym tzw. sztucznej nerce.

Wobec braku pytań pan Przewodniczący przeszedł do następnego punktu obrad.

Ad.4-1
Pan Kierownik Tomasz Kaproń omówił podział limitu środków z Funduszu Pracy na 2004 r. (zał. nr 3). Na początku roku na formy aktywne otrzymaliśmy z MGPiPS środki w wysokości 1233,3 tys.zł, w miesiącu kwietniu zwiększono limit o kwotę 64,0 tys. zł. Środki te przeznaczono na realizację zadań określonych w § 2 ust.1 pkt.1 rozporządzenia Rady Ministrów dnia 11 marca 2003r. w sprawie algorytmu ustalenia kwot środków Funduszu Pracy.

  • Pan H.Suchora zapytał: Dlaczego zaplanowano tylko 1 pożyczkę?.
Odpowiedz Kierownika PUP:
  • Pożyczki będą udzielane z innych programów, np. z EFS – 6 pożyczek.

  • Radny Drzazga chciałby, aby większa liczba bezrobotnych została skierowana na miejsca pracy dla absolwentów.
Odpowiedź pana Kierownika PUP:
  • nie ma chętnych pracodawców na tworzenie takich miejsc, pracodawcy są zainteresowani organizacją staży, dlatego też uważam, że nie jest celowe dokonywanie zmian i zwiększanie miejsc.

Wobec braku pytań pan Starosta zarządził głosowanie.
Głosowanie: 6 osób za , 2 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ad.4-2
Pan Kierownik Tomasz Kaproń omówił kierunki szkoleń i przekwalifikowań na lata 2004 r. - 2005 r. (zał. nr 2). Będziemy je realizować ze środków EFS w ramach projektów: 1.2.Młodzi na start, 1.3.Partnerzy.

  • Pan Suchora chciałby zwiększenia ilości miejsc na kursach na prawo jazdy.
Odpowiedź Kierownika PUP:
  • Są to kursy drogie i w związku z tym mogą być organizowane w ramach umów trójstronnych jako kursy indywidualne.

Wobec braku dalszych pytań pan Starosta zarządził głosowanie. 6 osób głosowało za przyjęciem takich kierunków szkoleń, 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Ad. 5
Sprawy różne, zapytania, interpelacje, wolne wnioski. Wobec braku wniosków i pytań ze strony członków Powiatowej Rady Zatrudnienia pan Starosta zamknął obrady, życząc wszystkim miłego dnia.

Wytworzyła: Grażyna Czuryszkiewicz 2006-03-12
Zamieścił: 2009-03-26 13:06:26
Ilość wyświetleń: 1276